آسمان شب هفته

راه شیری در زمستان متفاوت است. خوشه‌های ستاره‌ای در همه نقاط راه شیری زمستانی دیده می‌شوند. همچنین راه شیری زمستانی کم فروغ‌تر است و در این شب‌ها از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد می‌یابد. ستاره شعرای یمانی همچنان در جنوب آسمان می‌درخشد. در شرق آسمان نیز ستاره درخشان قلب‌الاسد در صورت فلکی اسد دیده می‌شود. ستاره تبای اسد که دم شیر را نشان می‌دهد، دومین ستاره درخشان این صورت فلکی است. ستاره قلب الاسد یا آلفای اسد، درخشان‌ترین ستاره این صورت فلکی به شمار می‌رود که به رنگ آبی ـ سفید است و حدود صد برابر خورشید درخشندگی دارد. با تلسکوپ‌های کوچک یا دوربین‌های دوچشمی می‌توان همدم ستاره قلب‌الاسد را مشاهده کرد.

چند کهکشان مارپیچی را می‌توان در پایین صورت فلکی اسد پیدا کرد که باید با تلسکوپ‌های قوی آنها را یافت. در کنار این صورت فلکی می‌توان یک صورت فلکی با نام شیر کوچک را پیدا کرد.

در حدود ساعت 10 شب در بالای سرمان می‌توانیم ستاره عیوق را مشاهده کنیم که در صورت فلکی ارابه‌ران قرار دارد.

بهتر است در این شب‌ها کمی به طرف جنوب برویم تا ستاره سهیل را مشاهده کنیم. ساکنین تهران می‌توانند از شهرهایی چون ساوه یا قم این ستاره را مشاهده کنند.

صورت فلکی جبار از صورت‌های فلکی است که به راحتی یافت می‌شود. ستاره آلفا جبار یا ابط‌الجوزا درخشان‌ترین ستاره این صورت فلکی است.

این ستاره با دوربین دوچشمی به رنگ نارنجی دیده می‌شود. ابط‌الجوزا یک ابرغول سرخ است که قطری معادل 500 برابر خورشید دارد.

در ناحیه پایین و سمت راست صورت فلکی جبار به ستاره درخشان دیگر به نام رجل‌الجبار برمی‌خوریم که یک ابرغول به رنگ آبی ـ سفید است. ستاره سیف‌الجبار درست مقابل ستاره رجل‌الجبار قرار دارد.

سحابی جبار یکی از اعضای با شکوه صورت فلکی جبار است که مرکز زایش ستاره‌های تازه متولد شده است. این سحابی که به نام‌های 42 M و 1976 NGC نیز معروف است با دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ کوچک دیده می‌شود.

در پایین‌تر از صورت فلکی جبار به یک صورت فلکی نه چندان معروف به نام خرگوش برمی‌خوریم.

صورت فلکی نهر نیز از ستاره رجل‌الجبار سرچشمه می‌گیرد و در افق جنوبی ناپدید می‌شود.

در شرق صورت فلکی جبار نیز تکشاخ قرار دارد که ستاره شعرای شامی نیز در کنار آن می‌درخشد.

صورت فلکی آندرومدا در حال غروب در افق غربی است. خوشه پروین نیز همچنان در کنار قلائص دیده می‌شود. صورت فلکی سرطان در شرق آسمان با خوشه ستاره‌ای معروف خود به نام 44 M دیده می‌شود که در روزگار باستان به آن خوشه آخور می‌گفتند و امروزه آن را خوشه کندوی عسل می‌نامند. در کنار این خوشه دو ستاره وجود دارد که به آنها حمار شمالی و حمار جنوبی می‌گویند. خوشه کندوی عسل از خوشه پروین هم بزرگتر است که درخشنده‌ترین ستاره آن به نام اپسیلون سرطان است.

در نزدیکی افق غربی اگر صورت فلکی مثلث را پیدا کنیم در کنار آن می‌توانیم کهکشان مثلث را مشاهده کنیم. این کهکشان زیبا با دوربین دوچشمی نیز قابل مشاهده است.

سیاره زهره هنوز به دلیل مقارنه با خورشید ظاهر نشده است و در روزهای آینده می‌توانیم آن را در آسمان شامگاهی و همزمان با غروب خورشید مشاهده کنیم.

سیاره عطارد را از این به بعد می‌توان در آسمان صبحگاهی در افق جنوب شرقی مشاهده کرد. ساعت 6 و 30 دقیقه بهترین موقع برای مشاهده این سیاره است. سیاره عطارد در صورت فلکی قوس قرار دارد. مریخ از ابتدای شب تا هنگام صبح در آسمان شرقی دیده می‌شود. بهترین زمان برای دیدن این سیاره حدود ساعت 21 و 30 دقیقه است. مریخ در بین صورت فلکی اسد و سرطان دیده می‌شود.

مشتری از نیمه‌های شب تا هنگام صبح دیده می‌شود، این سیاره هر شب به افق جنوب غربی نزدیک‌تر می‌شود. در واقع این سیاره حرکت خود را از صورت فلکی جدی به سمت صورت فلکی دلو ادامه می‌دهد. در کنار مشتری به سیاره نپتون برمی‌خوریم که تنها با دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک دیده می‌شود. در بالاتر از سیاره مشتری و در کنار صورت فلکی حوت می‌توانیم سیاره اورانوس را پیدا کنیم که برای دیدن آن نیاز به یک آسمان تاریک است.

سیاره زحل از نیمه شب تا صبح در آسمان شرقی و در صورت فلکی سنبله قابل مشاهده است. بهترین ساعت برای دیدن این سیاره ساعت یک بامداد است.

در ساعت 6 و 32 دقیقه بامداد روز 24 دی ماه می‌توانیم هلال صبحگاهی محرم 1431 را مشاهده کنیم که تنها در جنوب ایران با چشم برهنه قابل مشاهده است.

در ساعت 10 و 37 دقیقه روز 25 دی ماه، خورشیدگرفتگی حلقوی را در برخی نواحی خواهیم داشت.

در ساعت 17 و 13 دقیقه در 26 دی ماه با هلال شامگاهی صفر 1431 با چشم برهنه قابل مشاهده است.

/ 5 نظر / 93 بازدید
مهدی

کتاب مدیریت کوتوله ها نوشته ناصربزرگمهر با یادداشتهایی از دکتر فرهنگی،دکتر دادگران،دکترسلطانی فر،دکتر سرامی و محمدآقازاده منتشر شد. این کتاب را می توان در شهر کتاب فرهنگسرای ابن سینا در شهرک غرب/نشر نیلوفر خیابان انقلاب خیابان دانشگاه/نشر ثالث خیابان کریمخان /نشر روزگار وصل خیابان قایم مقام شماره ۷۴ تلفن ۸۸۸۳۷۷۸۸/ نشر ترفند خیابان بهبودی تلفن ۶۶۰۲۴۲۶۵ واغلب کتابفروشی ها تهیه کرد. برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ آقای بزرگمهر رجوع فرمایید. ضمن تبریک به این اساتید برجسته ارتباطات / لطفا این پیام را برای سایر دوستان و پیوند هایتان ارسال کنید.دوستداران و دانشجویان رشته روابط عمومی و روزنامه نگاری.

زهرا

سلام ممنون پيشم اومدي

محمد

سلام.همیشه از کار شما نجوم دوستان خوشم اومده ولی هیچ وقت قدمی در این راه نگذاشتم. موفق باشید. راستی آیا در اسمان برای من هم ستاره ای هست؟

غریب دوست

آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش آمار وبلاگ یا وبسایت خود هستید؟ آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش فروش محصولات خود دارید ؟ آیا از گران بودن قیمت تبلیغات یا فرستادن ایمیل تبلیغاتی خسته شده اید؟ در این مجموعه آموزشی به طرز کاملا عملی به شما یاد میدهیم : 1- چگونه پیج رنکمان را در گوگل بسیار سریع به 10 برسانیم . 2- چگونه بدون ارسال هیچ مطلبی در وبلاگ یا سایتمان روزانه بالغ بر 10000 بازدید کننده داشته باشیم. 3- چگونه بینندگان سایتمان را مجبور بدیدن تبلیغات خودمان و خرید محصولاتمان بکنیم و انگیزه آنها را بتحریک در بیاوریم. 4- چگونه بدون داشتن هیچ لیست ایمیلی شخصی افراد !!! سرور اصلی یاهو را مجبور به ارسال ایمیل تبلیغاتی INBOX ی كنیم 5- چگونه ده ها میلیون ایمیل را مطعلق به ایرانیان را جمع آوری کنیم و آنها را مجبور به دادن ایمیلشان بما بکنیم. بجای اینکه هزاران و میلیونها تومان برای تبلیغ سایت یا محصول خود به سایتهای پر بازدید بپردازی فقط مبلغ بسیار ناچیزی برای خرید این بسته آموزشی صرف کرده و جلوی ضرر و زیان را بگیرید. >>>> http://cdmc.mihanblog.com/post/534 <<&lt